T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAHÇELİEVLER - Adnan Menderes Anadolu Lisesi

Rehberlik Okul Tanıtımı

Okulumuz hakkında geçmişten günümüze ait her şey..

                                                  

                                                   ADNAN MENDERES ANADOLU LİSESİ

                                                           2021 OKUL TANITIMI

            Okulumuz Adnan Menderes Anadolu Lisesi 1989-1990 Eğitim-Öğretim yılında Ataköy'de Medeni Berk Ortaokulu bünyesinde  Bakırköy Anadolu Lisesi olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuz 1993 yılında şu andaki binamızda Bahçelievler ilçesinde Adnan Menderes Anadolu Lisesi ismiyle eğitim-öğretime başlamıştır.

          Bilgi çağını yakalamış, bilimsel düşüncenin hakim olduğu, teknolojinin bütün olanaklarından yararlanan, tecrübeli öğretmen kadrosuyla Atatürk ilkelerine, milli ve manevi değerlerine bağlı, kendisini sürekli geliştiren, araştıran, mutlu, özgür, çağdaş, yaratıcı, kişilikli, çevreye duyarlı bireyler yetiştiren, ortaöğretim kurumlarına  geçişte  tercih edilen, üniversiteye öğrenci yerleştirmede hedefleri olan, öğrenci duygu ve düşünceleri  dikkate alınan bir kurumdur.

          Okulumuza ortaokullardan yerleşme ve üniversiteye yerleştirme sürecindeki başarımıza gelince şöyle söyleyebiliriz. Tüm genel başarılara baktığımızda devlet-özel, Fen liseleri-Anadolu liseleri genelinde Türkiye'nin tüm liseleri içerisinde tüm zamanlarda hep ilk sıralamalarda (4.-40.) yer almıştır. İstanbul dışında ve içinde kendi ortaokullarındaki kurumlarında en başarılı öğrencilerin geldiği, lise sonrası üniversite yerleştirmelerinde de Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin en iyi bölümlerine yerleştiği bir öğrenci profiline sahip olmuştur.

           Yüzde birlik(% 1) dilimde bulunan okulumuz yıllara göre farklılıklar gösterse de İstanbul içi Bahçelievler, Bakırköy, Küçükçekmece sıralamasını takip eden diğer tüm ilçelerden de öğrenciler tercih etmiştir.Her yıl farklı illerden ortalama 4-5 öğrenci okulumuzu tercih etmektedir.

          Mezun olan öğrencilerimiz ise sayısal ağırlıklı bir okul olmamızdan dolayı Tıp, Mühendislik ağırlıklı tercih yapmış olup, her yıl ortalama 45-60 arası öğrenci Tıp ve Sağlık Alanlarında, 40-60 arası öğrenci ise Mühendislik alanlarında yerleşmiştir. Üniversite tercihlerinde ise ODTÜ, İTÜ, Koç, Boğaziçi, Marmara,İstanbul, Cerrahpaşa-İstanbul, Bezmialem, Bilkent,Trakya, Kocaeli üniversiteleri başta olmak üzere Türkiye'nin diğer iyi üniversiteleri de öğrencilerimiz tarafından tercih edilmektedir. Ortalama her yıl  20-25 İTÜ, 8-12 ODTÜ, 6-8 Boğaziçi, Marmara , İstanbul Üniversitesi Mühendislik alanında; İstanbul, Cerrahpaşa-İstanbul 8-9 öğrenci, Kocaeli-Trakya- Sağlık Bilimleri Üniversitesi     6-7, Bezmialem, Medipol, Uludağ, 9 Eylül ve Ege Üniversitelerine de 2-3 Tıp ve sağlık alanlarında öğrenci yerleşmektedir. Bu alanlar  dışında kalan hem sayısal hem de eşit ağırlık alanlarında da yine Türkiye'nin iyi üniversitelerine ortalama 20-25 öğrencimiz yerleşmektedir.

            2020-21 yılı lise giriş sınavları itibariyle okulumuzun;

 Yüzdelik dilimi 0,26 - 1,42 arasında,

Üst puan 490,218 - Alt puan 453,02 aralığında  gelen öğrencilerin ortalamasıyla okulumuzun puanı belirlenmiştir. Nakillerle bu puan aralığı ve yüzdelik dilim az da olsa süreç içinde  değişebilmektedir.

            Okulumuzun sloganı olan "Hedefi Yüksek Olanların Tercihi"nden hareketle okulumuz amacı , hedefi ,hayalleri olan öğrencilerin tercih etmesini sağlayarak büyük bir eğitim camiası olan Adnan Menderes Anadolu Lisesi(AMAL) başarısını hep üst düzeyde tutmaktır. Akademik başarı tek başına öğrenciyi başarılı kılmaz.Bunun için sadece notları yüz olan öğrenciyi başarılı olarak görmüyoruz , başarısını becerileriyle bütünleştirerek çok yönlü başarılar ortaya koyan ,insana ,doğaya ,hayvana saygılı,iletişim ve iş birliği  becerileri geliştirilmiş,grup çalışmalarına yatkın,araştırma ,inceleme , geliştirme ,merak etme potansiyellerini üst düzeyde kullanan, sorumluluk ve görev bilinci olan,sosyal,sportif ve eğitsel alanlarda kendi becerilerini kullanan,kendi kendine yetebilen ,sevgi ve saygı kuralına uyan bireyler yarattığında- ki bunlar kurumumuzun kırmızı çizgileri-bizim için başarılı bir öğrenci profilindedir.  Okulumuzda adı sadece kağıtlarda yazılı olmaktan ibaret olmayan, aktif olarak öğrencilerimizin katılımıyla çok yönlü çalışmalar yapan 16 kulübümüz bulunmaktadır. Görsellerimizde de gördüğünüz gibi farklı çalışmalarla öğrencilerimiz becerilerini ortaya koyup başarılarını derecelerle pekiştirmişlerdir.Robotik,Mun,İstanbul,Gezi İnceleme ve Tanıtım,Atatürkçülük Düşünce ,Enerji Verimliliği,E-Twining ,Kültür Edebiyat,Yayın iletişim,Bilim -Fen ve Teknoloji,Spor ve Satranç,Felsefe ve Düşünce ,Çevre ve Yeşili Koruma,Girişimcilik,Sosyal Dayanışma ,Sağlık gibi kulüplerimiz mevcuttur.TedX  ,Bilim İnsanı Konuşmaları, Birleşmiş Milletler Projeleri  düzenli olarak okulumuzda yapılmaktadır. Yerel,ulusal ve uluslararası bilimsel çalışma ,yarışma ve eğitimler de yapılmaktadır.2019 yılında Robotik Kulübümüz Amerika'da ki yarışmalarda "Mühendislik ve Tasarım "ödülünü kazanmıştır. 2017-18-19-20-21 yıllarında okulumuz İstanbul  Bilim Olimpiyatları,Kimya Bilim Olimpiyatları ve TÜBİTAK yarışmalarında İstanbul ve Türkiye genelinde dereceler kazanmıştır. Spor alanında da günümüze gelinceye kadar yüzme ,basketbol, voleybol ,futbol , masa tenisi vb. gibi bir çok alanda yapılan çalışmalar karşısında yerel ve Türkiye genelinde başarılarımız mevcuttur. En son olarak 2021 yılında da Tübitak Bilim Olimpiyatları Bilgisayar Alanında bronz madalya kazanılmıştır.

               Dil eğitim amaçlı yurt dışı gezilerimiz oluyor. Kanada , Amerika, İngiltere , İtalya, Malta'ya farklı yıllarda farklı ülkelere eğitim amaçlı seçilen gruplarla öğretmenlerimiz rehberliğinde bir haftalık eğitimler düzenlenmiştir.En son gezimiz İngiltere'ye yapıldı.

              Sosyal ,Kültürel ,Eğitsel ağırlıklı yurt içi ve yurt dışı geziler yapılmaktadır . İl içi ,il dışı,yurt dışı olmak üzere farklılaşmaktadır. İstanbul içi, Adalar,Müze ,Boğaz turları gibi.İstanbul dışı  Kapadokya,Ege -Kuşadası- İzmir ,Uludağ ,Trakya-Edirne, Çanakkale,Kartepe, Trekking gibi .Yurt dışı gezilerimiz de var. Orta Avrupa ,Fransa-İspanya, İtalya,Balkanlar gibi farklı Avrupa ülkelerine sosyal-kültürel gezilerimiz yapılmıştır.

             Okulumuzda düzenli olarak Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Türker KILIÇ  tarafından her yıl "Bilim İnsanı" adı altında 12.sınıflara okulumuz konferans salonunda sunum yapılmaktadır. 12. sınıf öğrencilerimizi farklı üniversitelerin ( Bahçeşehir, Acıbadem,Cerrrahpaşa-İstanbul , İstanbul, İstinye ,Biruni vb.) Tıp fakültelerindeki ameliyatlara gözlem amacıyla katılımını sağlıyoruz. Tıp düşünen öğrencilerimizin uygulamayı yaşayarak, görerek,  gözlemleyerek tercihlerinin netleşmesinde katkı sağlıyoruz.   Bunun dışında farklılaşan bir çok konu ve alanlarda alan uzmanları tarafından her yıl düzenli olarak 11 ve 12.sınıflara seminerler düzenlenmektedir.Kariyer çalışmaları kapsamında birinci ve ikinci dönem birer gün olmak üzere  tam gün okulumuz tüm sınıf öğrencileriyle, okulumuz mezunlarını buluşturan duygu ,düşünce, kariyer ,meslek,okul kültürü,aidiyet paylaşımları içeren "Mezunlarla Buluşuyoruz" etkinliği düzenli olarak yapıyoruz. Üniversite gezileri adı altında 11.sınıflarımıza klasik hale gelmiş çalışmalar yapıyoruz. Günübirlik yaptığımız Ankara gezisine Anıtkabir ziyaretiyle başlayıp  gezimizi ODTÜ,Bilkent,Hacettepe üniversitelerinin tanıtımlarıyla tamamlıyoruz.

 İstanbul içinde de tanıtım ve bilgilendirme amaçlı  Boğaziçi ,Koç, İTÜ gezilerini farklı zaman dilimlerinde yapıyoruz. Küçük gruplar halinde de Kültür, Acıbadem, Medipol , Bezmialem ,İstanbul,Cerrahpaşa-İstanbul,İstinye, Bilgi, Marmara Üniversiteleriyle uygulama ve işbirliği çalışmaları yapılmaktadır.

                Okulumuza 2021-2022 yılından başlayarak hazırlık sınıfı da konuldu. Bu da öğrencilerimizin dil alanında daha yetkin olmalarını sağlayacak ,kişisel gelişimlerine de katkı sunacaktır.Kontenjanımız da  hazırlık sınıfından başlayarak 200'den 136'e düşmüştür .       

               Okul Mezunlar Derneğimiz dört yıl önce kuruldu. Aktif olarak mezunlarımızla  işbirliği ve iletişim halinde, düzenli olarak her yıl okulumuz bahçesinde "Pilav Günü"nde , "Mezunlarla Buluşuyoruz"  birinci ve ikinci dönem yapılan etkinlikte ve bunun dışında da okulumuz öğrencileriyle çeşitli konularda destek vererek mezunlarla öğrencilerimizin kaynaşmasını sağlıyoruz.   

               Okulumuz Görsel Sanatlar Dersi Çalışmaları adı altında farklılaşan etkinlikler düzenlemektedir. Görsellerden takip ederek çalışmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

               Okulumuzda düzenli olarak ortaokullara birinci dönem ve ikinci dönem birer hafta tanıtım haftası olarak zaman ayırmış olup öğrencilerimizle birlikte sunum yapıyoruz.

              Robotik kodlama ve yazılım,müzik,resim,ebru sanatı ,önemli gün ve haftalarla ilgili sunumlar , resim sergileri ,müzik çalışmaları, tiyatro çalışmaları,kitap ve kariyer fuar tanıtım ve gezileri yapılmaktadır.

               Her yıl düzenli olarak yıl içerisinde ve sonunda yapılan etkinliklerimiz var.Kermes,9.sınıflara Rozet Takma Töreni,okul dergisi(YANKI- bu isim öğrencilerimizin tercihleriyle oluşmaktadır),okul yıllığı,okul yüzüğü,okul t-shirt ve sweatshirt,ünlü sanatçıların katılımıyla yapılan FestAMAL ,okul mezuniyet  töreni,pilav günü gibi.

                Hayalleri olan gençlerin ,gelecekte ben de varım diyenlerin, mutlu ve umutlu yarınları yaratanların,Türkiye'yi yönetenlerin ,alanlarında en iyi olduğunu düşünenlerin yetiştirildiği okul olma hedefimize bugün olduğu gibi gelecekte de devam edeceğiz.

                  Adnan Menderes Anadolu Lisesi eğitim ailesi olarak bizle birlikte yürüyecek gençlere ve onları yetiştiren ebeveynlerine selamlar saygılar...

 

                OKUL TANITIM SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

                                                                                                                              Adnan Menderes Anadolu Lisesi

                                                                                                                                              Nisan 2021

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 06.05.2021 - Güncelleme: 16.05.2022 13:38 - Görüntülenme: 872
  Beğen | 14  kişi beğendi